top of page

חרדה

מהם הסימפטומים של הפרעת פאניקה?

הפרעת פאניקה מאופינת בחרדה בלתי צפויה המגיעה ללא טריגרים ידועים. 

האדם חווה הצפה פתאומית של תחושות כמו הזעה, עלייה בקצב דופק הלב, רעד, קוצר נשימה, כאב בחזה, בחילה, סחרחורת, זרמי קור בגוף ונימול-חוסר תחושה בקצות הרגליים או/ו הידיים.  ביחד עם הסימנים הגופניים אנשים הסובלים מהתקפי פאניקה חווים מחשבות ופחדים שונים.  ייתכן שנכנס פחד מסכנה נוראית או שהולכים להשתגע, חוששים שמאבדים קשר עם המציאות, הולכים להתעלף, מאבדים שליטה על הסוגרים, שהם עוברים התקף לב, שבץ או הולכים למות.

לסובלים מאגורפוביה (פחד מיציאה למקומות פתוחים), תיתכן הימנעות מהימצאות עם קהל, נסיעות, נהיגה, ספורט, עמידה בתורים או כל סיטואציה בה הבריחה נתפשת כבלתי אפשרית או קשה.  התקפי פאניקה הם מאוד לא נעימים אך אינם מסוכנים.  האבחנה של הפרעת פאניקה ניתנת למי שדואג לפחות חודש מהאפשרות שיחווה עוד התקפי פאניקה, שדואג מהתוצאות של התקפי פאניקה ונמנע מפעילויות מהן נהנה או העריך בעבר בשל הדאגה.

 

כמה שכיחה הפרעת הפאניקה*

בין 2 ל 3 אחוזים בקרב האוכלוסיה הבוגרת והמתבגרים יסבלו מהפרעת פאניקה בכל שנה. 

הפרעה זו שכיחה פי שתיים אצל נשים.

 

איך מטפלים ב CBT להפרעת פאניקה?

כמו בכל ההפרעות והקשיים, מטפלי CBT מתחילים במתן מידע על האבחנה, עוזרים לנסח מטרות, ומלמדים מיומנויות התמודדות בערוצים המחשבתיים, התנהגותיים וגופנייים.  בטיפול לומדים כי התקפי הפאניקה נובעים מתחושות גוף בלתי צפויות המלוות בפירושים קטסטרופאליים לגבי אותן תחושות פיזיות לא נעימות. 

בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי לומדים לנרמל את החרדה, להיות קשובים לה ולהביט בה ממרחק לא שיפוטי ולהתנהל איתה בצורה בונה. 

במקום לראות בחרדה מכשול, לומדים בטיפול לראות בה הזדמנות ומוטיבציה לעשות שינויים.  לומדים לזהות דפוסים אשר בלי משים, מייצרים ומשמרים את הפאניקה, החשיבה הקטסטרופאלית והמצוקה.  דרך חשיפה, לומדים שחרדה אינה מייצרת נזק פיזי או פסיכולוגי, מחזקים את הביטחון העצמי ולומדים לא לתת לה לגרום לנו להימנע מלעשות דברים וכך בהדרגה יורד הפחד מהפחד.

 

מהם הסימפטומים של הפרעת חרדה מוכללת (GAD)?

כשאנשים סובלים מדאגנות וקושי לשלוט בדאגה מוגזמת אנו בודקים אם הם סובלים מהפרעת חרדה מוכללת. 

בנוסף לדאגנות הזו לעיתים אנשים סובלים מהרגשת חוסר מנוחה, חווים עצמם "על הקצה" רוב הזמן,  מתעייפים בקלות, עצבניים, חווים מתח וכאב בשרירים וקשיי שינה, שינה לא רציפה או קושי להרדם.

 

כמה שכיחה הפרעת החרדה המוכללת*

בערך 3 אחוזים בקרב האוכלוסייה הבוגרת וכאחוז מאוכלוסיית המתבגרים יסבלו מהפרעת חרדה מוכללת בכל שנה.  כ 9 אחוזים מהאוכלוסייה מדווחים שסבלו מהפרעה זו במהלך חייהם והשכיחות גבוהה יותר במדינות המערביות.  הפרעה זו שכיחה פי שתיים אצל נשים.

 

איך מתנהל הטיפול ב CBT בהפרעת חרדה מוכללת?

כמו בכל ההפרעות והקשיים, מטפלי CBT מתחילים במתן מידע על האבחנה, עוזרים לנסח מטרות, ומלמדים מיומנויות התמודדות בערוצים המחשבתיים, התנהגותיים וגופנייים.  המוקד הייחודי בטיפול כאן יתמקד בלמידת אסטרטגיות להפחתת הדאגנות, בדיקת ניבויים לגבי העתיד ולמידת פתרון בעיות כשהן עולות. 

לעיתים הדאגות עולות בהקשרים בינאישיים, בנושאים הקשורים בתפקודינו כהורים, למשל.  הורים הדואגים לשלום ילדיהם בצורה מוגזמת יתקשו לעיתים לעודד בהם עצמאות וביטחון עצמי. 

 

מהם הסימפטומים של חרדת בריאות?

חרדת בריאות שגם ידועה בשמה היפוכונדריות, חרדה לגבי מחלות (לגבינו או לגבי בני משפחה), מאופינת בדאגה לגבי הידבקות במחלה או פיתוח מחלה קשה למרות שאין סימפטומים המעידים על מחלה שכזו או רק סימפטומים קלים שאינם בהכרח מעידים על מחלה קשה.  כתגובה לדאגות והמחשבות הטורדניות לגבי התפתחות מחלה קשה, אנשים בודקים באופן מוגזם את הסימפטומים שלהם, נמנעים מלחוות את הסימפטומים בדרכים שונות, כמו "...הימנעות מספורט כדי שלא יעלה הדופק כדי שלא תתפתח מחלת לב" והולכים לבדיקות ופגישות רפואיות מרובות ולא נחוצות.

 

כמה שכיחה חרדת בריאות*

בין 1.5% ל 10% מהאוכלוסייה מדווחים שסבלו מהפרעה זו במהלך חייהם. 

הפרעה זו שכיחה באותה מידה אצל נשים וגברים.

 

איך מתנהל הטיפול ב CBT בחרדת בריאות?

כמו בכל ההפרעות והקשיים, מטפלי CBT מתחילים במתן מידע על האבחנה, עוזרים לנסח מטרות, ומלמדים מיומנויות התמודדות בערוצים המחשבתיים, התנהגותיים וגופניים.  כשיש אבחנה של חרדת בריאות, עוזרים בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי להוריד את הדאגנות לגבי הבריאות ואת העיסוק-יתר בסימפטומים הנחווים ע"י הפונים לטיפול.  מטופלים לומדים לחוות תחושות פיזיולוגיות באופן פחות חרדתי.  בנוסף, בטיפול מתרגלים הפחתה הדרגתית של השקעת זמן ומשאבים אחרים בבדיקות הסימפטומים הגופניים.  במקביל מעודדים עיסוק בפעילויות המעלות תחושות סיפוק וערך משמעותיים. 

 

מהם הסימפטומים של חרדה חברתית?

הפרעת חרדה חברתית מאופיינת בפחד מסיטואציות חברתיות בהן יש אפשרות להישפט ע"י אחרים.  

הפחד או החרדה מהערכה שלילית של אחרים, אינם בפרופורציה לרמת האיום הכרוכה בסיטואציה הממשית, אנשים אלו מאוד סובלים ונמנעים ממצבים אלו או חווים פחד עוצמתי כאשר הם נשארים בסיטואציה החברתית.

 

כמה שכיחה הפרעת החרדה החברתית*

בערך שבעה אחוזים מקרב האוכלוסייה הבוגרת והילדים יסבלו מהפרעת חרדה חברתית בכל שנה.

הפרעה זו שכיחה כמעט פי שתיים אצל נשים, הבדל זה בולט יותר אצל מתבגרים וצעירים אולי בגלל תפקידי חברה שונים.

כ 12% מהאוכלוסיה מדווחים כ סבלו מחרדה חברתית במהלך חייהם. 

 

איך מתנהל הטיפול ב CBT בחרדה חברתית?

כמו בכל ההפרעות והקשיים, מטפלי CBT מתחילים במתן מידע על האבחנה, עוזרים לנסח מטרות, ומלמדים מיומנויות התמודדות בערוצים המחשבתיים, התנהגותיים וגופניים.

בחרדה חברתית הדגש בטיפול הוא על זיהוי והערכת דפוס החשיבה לגבי היכולות החברתיות של המטופלים ועל תפישות האנשים האחרים לגביהם.

בטיפול עוזרים לפונים באופן הדרגתי להיות יותר מעורבים בפעילויות חברתיות עליהן ויתרו בשל החרדה ולעיתים רוכשים מיומנויות חברתיות יעילות יותר העוזרות לקבל עצמם ולהתמודד עם אחרים במקביל.  אנשים עצורים יותר התנהגותית, מועדים יותר לפתח חרדה זו ובטיפול עובדים ביחד ובאופן הדרגתי על חשיפה למצבים התואמים את מטרות המטופלים.

 

*American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (5th ed.). Arlington, VA: American Psychiatric Publishing. 

bottom of page